+90 212 875 41 52

Sosyal Medyada Biz}

Flok Baskı

Flok Baskı

Flok Baskı
Flok Baskı, kumaş üzerine, desene göre bir yapıştırıcı geçirerek 1 ile 7 mm uzunluğunda ince lif parçacıkları ile örtmektir. Lifler, yapıştırıcı üzerine takılı kalır ve orada fikse edilir, liflerin kesit uzunlugu istenen efektlere göre farklıdır. Özellikle elektrostatik usulle fiksaj yapılır. Çünkü lifler dik olarak yapıştırıcıya tutunur.(Peluş efekti) Flokaj makinesi, farklı potansiyelde 2 kutup levhasından oluşur. Yüksek gerilim elementi kumaşın üstünde bulunur.(Örneğin elek şeklinde yapılmıştır) Bunun üzerine viskoz floku getirilir. Karşıt kutup, örnegin topraklanmış bronz şablon, keçe ile baskı blanketi arasında, ani masaya tutturulmuş baskı bezinin altında bulunur.
Flok Tozları yüksek gerilim potansiyelinde elektrik yüklenir. Böylece aynı kutuptaki floklar, karşıt potansiyel alanına geldiklerinde büyük bir hızla itilir. Flok Tozlarının aynı yükte olduklarından birbirini iter. Bütün uzunlamasına eksenler, statik elektrik kuvvet alanına paralel olarak düzenlenir ve flok tozları uçları ile yapıştırıcıya hızla dik olarak çakılır ve fikse edilir.
Flok baskı, 1 ile 7 mm uzunluğunda ince lif parçacıklarının, belirli bir desene göre kumaş yüzeyine yapıştırılması ile oluşturulan baskı tipleridir.
İşlem önce desenin boyarmadde (ya da pigment) yerine bir yapıştırıcı ile basılması ve daha sonra liflerle temas ettirilmesinden ibarettir. Burada lifler, kumaş yüzeyine sadece yapıştırıcı olan bölgelerde tutunacaktır. Basılmamış kısımlardaki floklar mekanik olarak uzaklaştırılır.
Flok baskı ile basılmış giysilerin önemli bir özelliği, kuru temizleme ve/veya yıkama işlemlerine dayanıklılığının yapıştırıcının karakteristiğine bağlı olmasıdır.

flok baskı

flok baskı

Flok Baskı Çeşitleri
Flok Baskı, yaşadığınız mekândan, yazı yazdığınız kâğıda, kullandığınız arabadan üzerinde durduğunuz halıya kadar her alanda, hepimizin günlük hayatında vazgeçilmez bir şekilde yer almaya başladı. Flok hayranlık uyandırmaktadır; çünkü dokuma, kadifemsi veya fırça gibi her türlü materyale uygulanabilen bir madde. Flok Baskı her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bir tişörtün üstünde, oturduğunuz koltukta, pencerelerimizde kullandığımız perdelerde, abiye kumaşların üstünde, bir parfüm paketinin içinde, araba torpido gözlerinde, araba tavanlarında, yer kaplamalarında, makyajda kullanılan fırçalarda rastlamak mümkündür. Transfer baskı, baskının kullanıldığı her üründe üreticiyi baskıcıya bağımlılıktan kurtarıp, kendi bünyesinde baskı yapabilmesi imkânını vermesi sebebiyle, üreticiye büyük avantaj sağlamaktadır. Transfer baskı yöntemi; kumaş üzerine desen baskı konusunda dünyanın en kolay baskı tekniğidir. Bu yöntem ile çok renkli, en zor desenler istenirse çok kısa metrajlarda bile basılabilir.

24 Ocak 2017
Flok Baskı için yorumlar kapalı
2.924 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

, , , , , , , , , , , , metraj baskı